تبلیغات
مذهبی - آموزشی

مذهبی - آموزشی

نام و نسب

 

نامش خالد بن زید بن كلیب بن ثعلبة بن عبد عوف بن غنم بن مالك بن النجّار بود؛(4) و ابوایوب انصاری شهرت داشت و از قبیله خزرج شمرده می‏شد. مادرش هند دختر سعید بن عمروبن إمرئی القیس بود.(5)

 

 

نخستین میزبان پیامبر (صلّی الله علیه و آله و سلّم)

 

منابع تاریخی نشان می‏دهد كه هنگام ورود پیامبر صلی‏الله‏علیه‏و‏آله به مدینه تمام طوایف و قبایل از آن حضرت خواستند بر آنها وارد شود. اما رسول اكرم صلی‏الله‏علیه‏و‏آله مهار شتر را بر گردنش افكند و فرمود: این شتر خود مأمور است و می‏داند مرا كجا پیاده كند.

شتر در میان انبوه استقبال كنندگان حركت كرد و در كنار خانه ابوایوب انصاری، كه فقیرترین افراد مدینه بود، نشست. پیامبر صلی‏الله‏علیه‏و‏آله پیاده شد. جمعیت بسیار اطراف حضرت را گرفتند. هركس با اصرار وی را به خانه خود فرا می‏خواند

به این ترتیب حضرت وارد منزل ابوایوب شد.و تا زمانی كه مسجد و حجره مبارك را نساخته بود، درخانه وی سكونت داشت

 

ابو ایوب خالد بن زید انصاری حدود بیست سال قبل از بعثت در قبیله بنی نجار در مدینه به دنیا آمد. او در سال 12 بعثت در پیمان دوم عقبه حضور یافت و با پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم بیعت نمود. پیامبر اسلام پس از هجرت به مدینه، تا زمان اتمام ساختمان مسجد و خانه ی کنارش، در خانه او اقامت کرد. ابوایوب که مردی فقیر بود، بزغاله اش را که تنها دارایی اش بود، به برکت تشریف فرمائی رسول خدا قربانی کرد،  رسول خدا در مراسم اخوت اسلامی، بین او و مصعب ابن عمیر، پیمان برادری استوار ساخت. ابوایوب در تمام غزوه های رسول خدا حضور داشت.

 

در بین یاران پیامبر بزرگوار اسلام صلی‏الله‏علیه‏و‏آله گروهی اندك  به سبب ویژگیهایشان، بر دیگر یاران آن حضرت برتری داشتند. ایمان قوی، تقوا و بردباری در برابر مشكلات، حضور مستمر در جبهه‏های نبرد، عشق و ارادت به پیامبر صلی‏الله‏علیه‏و‏آله بخشی از این ویژگی اواست. ابوایوب انصاری با داشتن این خصلت ها در بین یاران پیامبر صلی‏الله‏علیه‏و‏آله از جایگاهی والا برخوردار است.

این چهره فداكار و مخلص، كه از اولین روزهای ورود پیامبر صلی‏الله‏علیه‏و‏آله به مدینه، خانه و زندگی ساده‏اش را به آن حضرت تقدیم كرد، به شدّت مورد احترام و عنایت شخص پیامبر صلی‏الله‏علیه‏و‏آله ، علی علیه‏السلام و اصحاب و تابعین بود؛

 

 2 ـ نقل حدیث

از دیگر ویژگیهای این صحابی بزرگ نقل روایت از پیامبر بزرگ اسلام صلی‏الله‏علیه‏و‏آله است. محدثان به روایات ابوایوب انصاری اهمیت بسیار می‏دهند.

وی به سبب نزدیك بودنش به رسول اللّه صلی‏الله‏علیه‏و‏آله ، روایات زیادی در زمینه‏های مختلف از آن حضرت در سینه خود جای داده بود. بدین جهت نامش در شمار راویان ثبت گردیده و صحابه و تابعین از او روایت كرده‏اند. ابن عباس، ابن عمر، براء بن عازب،

 

رحلت ابو ایوب انصاری (رحمة الله)

ابو ایوب در زمان معاویه به جنگ روم رفت و هنگام ورود به آن دیار بیمار شد و به سبب همان بیماری وفات كرد در هنگام مرگ وصیت كرد هر جا كه با لشكر خصم ملاقات كردند (و جنگ شروع شد) او را همانجا به خاك بسپارند بنابراین در ظاهر استنبول نزدیك به سور آن بلده او را مدفون ساختند و مرقد منور او محل استشفای مسلمانان و نصاری است.

 

 


[ پنجشنبه 12 بهمن 1391 ] [ 09:15 ب.ظ ] [ اسماعیل سارلی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

نویسندگان
لینک های مفید
لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب