تبلیغات
مذهبی - آموزشی

مذهبی - آموزشی

بحث معجزه درتاریخ بشر سابقه ای طولانی دارد، زیرا هر پیامبری كه از طرف خداوند مبعوث می شد، همراه با خود معجزه ای داشت ومعجزه آنان به اموری تعلق می گرفتند كه برای جامعه آن روز ازاهمیت ویژه ای برخوردار بودند. به همین جهت معجزه حضرت موسی(ع)، تبدیل عصا به اژدها بوده و معجزه عیسی(ع) شفای مریضان و پیامبر گرامی اسلام دارای معجزات متعددی بودند كه برترین معجزه آن حضرت قرآن می باشد. اما این كه قرآن معجزه ایشان است، دلایل مختلفی دارد. یكی ازآنها به خاطردانایی عرب آن روز درامر فصاحت و بلاغت است. اعراب درآن زمان دارای برجسته ترین ادیبانی بود كه هر از چند گاهی با هم جلسه مبارزه شعری داشتند. پیامبر قرآن را به عنوان معجزه عرضه کرد تا این كه قوم خود را از همانند آوری آن عاجز و ناتوان سازد و برآن ها واضح و روشن نماید كه این قرآن فوق قدرت بشر است.

 

مفهوم معجزه

 معجزه ازكلمة عجزگرفته شده كه به معنای ضعف وناتوانی است[1]. دانشمندان لغت بین «عجـْز» به سكون جیم، «عجَز» به فتح جیم و «عجُز» به ضم جیم، فرق قائل شده اند، اولی و دومی را به معنای "ضعف و ناتوانی" در مقابل معنای  قدرت[2] و سومی را "آخر و پایان شیء" معنا كرده اند[3]. واژه معجزه و مشتقات آن، حدود 26 مرتبه درقرآن به كار رفته است كه مراد از همه آن ها معنای لغوی آن می باشد، مانند: فَاعلَموا أنَّكم غَیر معجزِی الله (توبه 9/ 2) 

اعجاز ازدیدگاه اهل كلام، گفتارشگفت انگیز و جالب توجه و یا امر خارق عادتی است كه به وسیله مدعی مقام نبوت، برخلاف قوانین عادی و جاری طبیعت و به منظور اثبات ادعای رسالت شان انجام می گیرد. البته در صورتی كه مقارن با تحدّی و دعوت به مبارزه طلبی و عجز و ناتوانی دیگران از آوردن همانند آن باشد معجزه آن كار

قرآن مجید یگانه معجزه جاودانی پیامبر اسلام است كه درهرزمان گواه روشن بر نبوت اوست. اعجاز و خارق العاده بودن آن مخصوص به زمان پیامبراكرم و یا جامعه عرب نیست، بلكه پیوسته مانند سندی زنده و گواهی روشن و برهانی استوار برگونه اعصار می درخشد.

درابعاد اعجازعلمی قرآن، می توان به آن دسته ازمسائل علمی اشاره كرد كه درعصرنزول، هیچ یك از تمدن های بشری از آن آگاهی نداشتند. قرآن از مسائل و اسراری علمی پرده برداشته كه تنها پس ازگذشت قرن ها و در سایه علوم تجربی، مورد تصدیق دانشمندان قرار گرفته است. به گونه ای كه نه قابل انكار است، نه معلول و نه نتیجه اطلاعات زمان نزول قرآن. این خود بهترین دلیل برالهی و معجزه بودن قرآن است[7]. اینک به گونه هایی از اعجاز علمی قرآن به طورگذرا اشاره می شود.


[ پنجشنبه 17 اسفند 1391 ] [ 09:54 ب.ظ ] [ اسماعیل سارلی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

نویسندگان
لینک های مفید
لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب