تبلیغات
مذهبی - آموزشی

مذهبی - آموزشی

قرآن و بادهای تلقیح كننده

 

 قرآن آن جا كه درباره باد و ایـن پدیده طبیعی از نظر نقشی كه درزمینه تلقیح دارد سخن می گوید چنین می فرماید: و ارسلنا الریاح لواقح فانزلنا من السماﺀ ماﺀ( حجر 15/ 22). دراین جا خداوند با صراحت نقش باد را درباردار نمودن ابرها بیان كرده و به دنبال آن نزول باران را خبرمی دهد. یعنی همان مسائل دقیقی كه پس از پیشرفت های علمی فراوان، تازه برای انسانها كشف گردیده است. آیا اشاره قرآن به این واقعیت آن هم با قاطعیت خاصی كه درلحنِ این كتاب وجود دارد، خود دلیل برآن نیست كه قرآن آسمانی است و از جانب خداوند نازل گشته است؟ آیا این ها شاهدی گویا براین نیست كه باید گوینده ی این كلمات آن كس باشد كه خود همه این موجودات را آفریده و از همه قوانینی كه حاكم بر آن هاست، به خوبی آگاهی دارد؟[10]

پایه گذاران هیئت جدید امروزی

 

هیئت جدید بوسیلة چهارتن پایه گذاری گردید و هریك ازاین چهارتن توانستند پرده از روی رازی ازجهان آفرینش بردارند. آنان عبارتند از: 1- كپرنیك لهستانی كه مركزیت زمین را تكذیب كرد. 2- كپلرآلمانی كه ثابت نمود هرسیاره ای به گردش خود به دور خورشید یك مدار بیضی را طی می كند. 3- گالیله ایتالیایی كه با اختراع دوربین، ستارگان نامرئی بسیاری را كشف كرد. 4- نیوتن كه با كشف قانون جاذبه عمومی ثابت نمود كه برخلاف پندار بطلیموس كه تصورمی كرد ستارگان مانند میخ برپیكرجسمی بی رنگ (فلك) كوبیده شده اند، میلیون ها منظومه شمسی و كهكشان ها و سحاب ها در فضا معلق و در پرتو قانون جاذبه و قانون نیروی گریز از مركز، ازسقوط و اصطكاك مصون و محفوظ مانده اند.

 

خلاصه درپرتو این دو قانون است كه تمام اجسام دارای حالتی هستند كه یكدیگررا جذب می كنند وهیچ موجودی از جانداران و غیره، ازاین قانون مستثنی نیست. نیروی جاذبه با فاصله دو جسم نسبت معكوس دارد. یعنی هر چه اجسام به هم نزدیك تر و فاصله آن ها كمتر می باشد، جاذبه آن ها بیشتر می گردد و هر چه فاصله اجسام بیشترباشد نیروی جاذبه آن ها كمتر می شود. در نتیجه اگر تنها قانون جاذبه برجهان حكومت می كرد، اجرام و اجسام به هم می پیوستند و انتظـام از بین می رفت. اگر تنها قانـون نیروی گریـز از مركز وجـود داشت، نظام كنونی ازمیـان می رفت و هر سیاره ای به دره ای سقوط می كرد. نیروی گریزازمركزدرهمه اجسامی كه حركت دورانی دارند وجود دارد، مثلاً هنگامی كه آتش گردان را می چرخانیم احساس می كنیم كه دست ما را می كشد. این همان نیروی گریز از مركز است.

 

اهمیت این قانون به حدی است كه بعضی قرن 17 را قرن نیوتن نامیده اند. نیوتن ساعت های طولانی درسكوت و اندیشه فرو رفت تا توانست این قانون پیچیده را كشف كند.

 

قرآن مجید متجاوزازده قرن قبل ازنیوتن به این حقیقت علمی در دو جای قرآن تصریح می کند: «خلق السماوات بغیر عمد ترونها...( لقمان31/ 10)، توضیح این كه جمله «ترونها» صفت لفظ «عمد» كه جمع «عمود» است، می باشد و ضمیر در«ترونها» به عمد برمی گردد. درحقیقت، آیه ستون مرئی را نفی می كند نه اصل ستون را.

به گفته یکی از بزرگان

هذه النجوم التی فی السماء مدائن مثل المدائن التی فی الارض مربوط كل مدینة الی عمود من نور»

این ستارگان شهرهایی هستند مانند شهرهای روی زمین و هر شهری با شهر دیگر باستونی از نور مربوط است.

 

 روی این نظرباید دید منظوراز ستونهای نامرئی كه ستارگان را از سقوط و اصطكاك حفظ می نماید چیست؟ آیا همان نیروی مرموزناپیدائی است كه نیوتن و دانشمندان دیگر نام آن را جاذبه عمومی نهاده اند؟

 

قرآن دررساندن این حقیقت علمی تعبیری را انتخاب نموده كه در تمام ادوار برای بشرقابل درك و فهم باشد.حتی در آن دورانی كه بشر به واقعیت این ستون نامرئی پی نبرده بود. از این عبارت می فهمیم كه این كاخ بی ستون، ستون هایی نامرئی دارد كه بسان ستونهای عمارت ها، این كاخ برافراشته را حفظ می نماید.

 

قرآن درآیات دیگر نیز به بی ستون بودن آسمان ها اشاره كرده آنجا كه می فرماید:انّ الله یمسك السماوات و الارض ان تزولا...( فاطر35/ 41)


[ جمعه 18 اسفند 1391 ] [ 09:45 ب.ظ ] [ اسماعیل سارلی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

نویسندگان
لینک های مفید
لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب