تبلیغات
مذهبی - آموزشی

مذهبی - آموزشی

قرآن و زندگی در كرّات دیگر 

 خداوند درقرآن می فرماید: ومن ﺀایاته خلق السماوات والارض و مابثّ فیهما من دآبة و هو علی جمعهم اذا یشاﺀ قدیر( شوری 42/ 29)

آیا حیات و زندگی مخصوص كره زمین است و كرات دیگر مطلقاً مسكونی نیستند؟ دانشمندان همواره درپی كشف این پدیده بوده اند تا بتوانند به رموز زندگی موجودات را دركرات دیگر پی ببرند. طبق فرموده قرآن کریم، خداوند موجودات زنده را درزمین و آسمان ها منتشر ساخته است كه به خوبی از زندگی موجودات در کرات دیگر خبر می دهد و این كه تصوّر كنیم منظوراز موجودات زنده آسمان ها فرشتگان است،تصوری اشتباه است؛ چرا كه واژه«دابه» (جنبنده) تنها به معنی موجودات جسمانی است و برفرشتگان اطلاق نمی شود. لذا قرآن آن جا كه می خواهد از فرشتگان نام ببرد،ازآنان جداگانه یاد می كند و می فرماید: ولله یسجد ما فی السماوات و ما فی الارض من دآبة و الملائكة و هم لایستكبرون( نحل16/ 49) 

 نظم علمی در ساختمان قرآن

 عدّه ای از محققین قرآن شناس كوشیده اند كه وجود نظم دقیق علمی ریاضی را درساختمان قرآن اثبات كنند. از این طریق علاوه براین كه درهای جدیدی برروی تحقیقات وسیع درمحتوای قرآن باز می گردد،غیربشری بودن آن نیزثابت می شود. چرا که اگراثبات شود كلمات و آیات قرآن همچون عناصراولیه و اعضای تشكیل دهنده طبق نظم دقیق وحساب شده و علمی با هم تركیب شده اند، آنگاه شماره عناصر،مكررات، فاصله ها، طول اعضا و... همه نسبت هایی را حكایت می كنند كه با فرمول های ریاضی به صورت سخن های كامل، طبیعی و نرمال تفسیر می شوند. از طرفی دیگر چنین نظمی را هرگز نمی توان دركلمات و جملات هیچ متنی (اعم از شعر و نثر) یافت. می توان استدلال كرد كه صدورچنین كلامی مخصوصاً ازشخصی كه بهره ای ازسواد ندارد و درعلوم استاد ندیده است، بسیاربعید است. دراین صورت اگرما فرض غیربشری بودن قرآن را نپذیریم با دو فرض دیگر برای توجیه این نظم دقیق و منحصر به فرد مواجه هستیم: اوّل این كه بگوئیم پیامبربا اطلاع و آگاهی از فرمولهای ریاضی و اشكال هندسی كلام خویش را ماهرانه در آن قالب ها ارائه داده است. اما از مطلبی كه هم اكنون گذشت نادرستی این فرض آشكار گردید. 

دوم اینكه، بگوییم به حكم قریحه و طبع سخنوری كلام حضرت محمد(ص) كه زیبایی و ظاهرمنظم و آهنگین دارد، قهراً بدون قصد و طرح قبلی درقالب این فرمول ها و اشكال هندسی درآمده است. لكن شواهدی كه ارائه داده خواهد شد (در این جا فقط به چند نمونه محدود اشاره خواهد شد) حاكی از وجود طرح و قصد قبلی است. گویا گوینده سخن با آگاهی و دقت كامل این نظم دقیق را پیاده كرده است.

1- طول آیات نازل شده درسال بعد با طول آیات نازل شده درسال قبل فرق می كند. آیات به تدریج برحسب سنوات نزول، از حیث طولی افزایش می یابد. به گونه ای كه طول آیات درطی بیست وسه سال یك سیر تصاعدی را از نظر طول پیموده اند؛ بنابراین درطی بیست و سه سال نزول، بیست و سه سال طول معدل درآیات داریم كه همه آیات برحسب طول دراین ستون ها تقسیم بندی می شوند كه می توانیم سال نزول هرآیه را از روی این ملاك ریاضی تعیین كنیم. 

 با همین ملاك های صوری و آماری می توان درمفاهیم و محتوای معنوی قرآن به تحقیق پرداخت و سیر نزول آن ها را نیز دنبال كرد و آن ها را با زبان، شكل، نماد هندسی منظم نشان داد. دراین جا به عنوان نمونه به یكی ازاین تحقیق ها اشاره می كنیم. آیات جهاد درسیرنزول خود یك منحنی كامل را پیموده است. به این صورت درسال یازدهم بعثت یك آیه، سال دوازدهم هیچ آیه، سال سیزدهم یك آیه، سال چهاردهم پنج آیه، سال پانزدهم هیچ آیه، سال شانزدهم (سال دوم هجرت جنگ بدر) نوزده آیه و سال هفدهم پانزده آیه. از این جا منحنی فرود می آید درست با همان انحنایی كه بالا رفته بود. یعنی سال هجدهم باز نه آیه، سال نوزدهم هیچ آیه، سال بیستم پنج آیه، سال بیست و یكم سه آیه، سال بیست و دوم هیچ آیه، سال بیست و سوم یك آیه. منحنی حاصل ازاین سیرنزولی منحنی است كه آن را دقیق ترین، كامل ترین و حساس ترین منحنی سالم درجهان طبیعت می نامند كه به نام «زنگ وارونه» معروف است[12]. البته این یك نمونه است ومی توان همین برنامه را با استفاده ازجدول یاد شده درتمام مطالب قرآن بكارگرفت و نظم های دقیق ریاضی را در سیر نزول آن ها مشاهده كرد.

نتیجه 

قرآن مجید متجاوز ازده قرن قبل از نیوتن به اصل جاذبه عمومی، تصریح می فرماید و در رساندن این حقیقت علمی تعبیری را انتخاب نموده كه درتمام ادواربرای بشرقابل درك و فهم باشد. حتی دورانی كه بشر به واقعیت این ستون نامرئی و جاذبه عمومی پی نبرده بود. قرآن با صراحت نقش باد را درباردارنمودن ابرها بیان كرده و به دنبال آن از نزول باران خبر می دهد. قرآن ازموجودات زنده ای خبر می دهد که خداوند آنها را در زمین و آسمان منتشر ساخته است.

آیات قرآن ازنظم علمی باهم تركیب شده اند و شماره عناصر، مكررات، فاصله ها، طول اعضا و... همه نسبت هایی را حكایت می كنند كه با فرمول های ریاضی به صورت سخن های كامل، طبیعی و نرمال تفسیرمی شوند.  می توان استدلال كرد كه صدور چنین كلامی مخصوصاً از شخصی كه بهره ای از سواد ندارد، بعید است.


[ شنبه 19 اسفند 1391 ] [ 09:21 ب.ظ ] [ اسماعیل سارلی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

نویسندگان
لینک های مفید
لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب